Rubriky
Metody UX výzkumu

Card sorting (třídění karet) – tipy a triky

Jak lze připravit studii, která vám pomůže uspořádat strukturu webové stránky / aplikace?

Tento článek vám poskytne všechny odpovědi na všechny otázky, které vás napadnou k této metodě.

Co je card sorting/třídění karet?

Card sorting je metoda třídění karet, která odhaluje, jak uživatelé klasifikují obsah na webových stránkách nebo v aplikacích. Tato technika je založena na psychologické teorii, která poskytuje mentální model toho, jak lidé konceptualizují pojmy, vzorce a jak kategorizují informace.

Naše mozky mají úžasnou schopnost organizovat potřebné pojmy a propojit je do relačních sítí neuronů tak, aby byly snadno přístupné a „průhledné“. Podobná myšlenky jsou využity při provádění studie třídění karet. Účastníci studie volně organizují témata, navigační prvky webu, titulky podstránek atd.

Cílem je zjistit, jak má být architektura informací postavena, aby byla uživatelům přístupnější. Úkolem účastníků je shromáždit pojmy do struktur, které budou z jejich pohledu nejlepší. Dalším krokem je hledání opakovaných vzorků. Pomocí těchto vzorků je možné přizpůsobit uspořádání podstránek, štítků a menu potřebám uživatelů. Chcete-li provést test třídění karet, můžete použít skutečné karty nebo si můžete vybrat konkrétní software pro třídění karet, který je volně dostupný na trhu.

Přečtěte si celý článek v angličtině: Card sorting – tips and tricks.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *